Odnowa bramy przy ulicy Kupieckiej dzięki działaniom Pogromców Bazgrołów

Znajdująca się przy ulicy Kupieckiej brama została oczyszczona z wulgarnych rysunków przez grupę zwalczającą nielegalne graffiti, znanych jako Pogromcy Bazgrołów. Tej soboty pogoda była idealna do przeprowadzenia działań porządkowych, a liczba wolontariuszy zdecydowanych na odnowienie miasta była zadowalająca, co umożliwiło szybkie zakończenie przedsięwzięcia. Prezydent Janusz Kubicki, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz firma Fast zostali uhonorowani Złotymi Wałkami za ich sześcioletnie wsparcie dla Pogromców Bazgrołów i zaangażowanie we wszystkie inicjowane przez nich akcje.

Przejście od ulicy Kupieckiej w kierunku konkatedry św. Jadwigi ozdabia mural na jednym ze ścian, natomiast druga ściana została zniszczona przez nielegalne graffiti. Właśnie z tym problemem postanowili zmierzyć się Pogromcy Bazgrołów w sobotę, angażując do pomocy kilkanaście osób. „Mamy tu mural utworzony na Światowy Dzień Młodzieży na jednej ze ścian, a na drugiej ktoś namalował niepasujące do otoczenia graffiti. Musieliśmy się uporać z tymi bazgrołami,” mówi Paweł Wysocki, jeden z Pogromców Bazgrołów oraz radny Zielonej Góry. Przypomina on również o murze na Kaczym Dole, na którym można legalnie tworzyć graffiti. Apeluje także o pozostawienie ścian domów i kamienic w spokoju.

Pogromcy Bazgrołów to inicjatywa, która powstała w Krakowie i ma charakter ogólnopolski. Sześć lat temu, dzięki zaangażowaniu radnego Pawła Wysockiego, grupa ta rozpoczęła swoje działania w Zielonej Górze. Każda osoba, która wzięła udział w sobotniej akcji, otrzymała niezbędny sprzęt, gumowe rękawice oraz pamiątkową czarną koszulkę z logotypem Pogromców Bazgrołów.