Odkrycie chemicznej substancji w budynku na ul. Moniuszki w Zielonej Górze i konsekwencje tego zdarzenia

Przełomowym dniem stał się poniedziałek, 24 czerwca, gdy w Zielonej Górze w jednym z budynków usytuowanych przy ulicy Moniuszki odkryto substancję chemiczną. Znajdujący się tam obiekt został poddany restrykcji dostępu, umożliwiając wejście tylko osobom o odpowiednich uprawnieniach.

W południe owego poniedziałkowego dnia, w obiekcie zlokalizowanym pod numerem 14 na ulicy Moniuszki, będącym częścią Zielonogórskiego Związku Sportowego ZRYW, służby rozpoczęły swoje działania. Do interwencji wezwano straż pożarną, która przybyła na miejsce z trzema zastępami, w tym specjalistyczną grupą chemiczną. Obecna była także policja. W wyniku działań ujawniono nieznanego pochodzenia substancję chemiczną. O całym incydencie natychmiast poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Trwa postępowanie mające na celu identyfikację substancji. Materiał, który został odnaleziony w obiekcie, poddano procesowi inwentaryzacji, zabezpieczono go i pobrano próbki do analizy. WIOŚ wezwał właściciela substancji do wyjaśnienia sytuacji, co obejmuje identyfikację chemicznych substancji, jak również okoliczności ich składowania w tym miejscu – informuje lubuski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.