Znajomość języka niemieckiego – choć nie zawsze jest wymagana w pracy za granicą, pozwala poszerzyć własne horyzonty, a także otwiera ścieżkę do lepszych perspektyw. Zdarza się niekiedy, że wyjazd nadchodzi wielkimi krokami, a my wciąż nie nabyliśmy nowych umiejętności. Co w tej sytuacji zrobić i jak skutecznie nauczyć się języka niemieckiego? Sprawdźcie nasze wskazówki!
Praca w Niemczech – czy muszę znać język?
Praca w Niemczech zdecydowanie cieszy się ogromną popularnością wśród pracowników z Polski. Częściowo wynika to z chęci poprawy bytu oraz perspektywy na wyższe zarobki, a także potrzeby rozwoju. Jest to całkowicie zrozumiałe i stąd też pragniemy bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Otóż rzeczywiście możemy obecnie liczyć na świetne warunki zatrudnienia. Niestety wiele osób zapomina, że niemieccy pracodawcy mają również wymagania względem potencjalnych kandydatów, które nie zawsze da się ot tak po prostu obejść. Mamy tu oczywiście na myśli znajomość języka niemieckiego. Z pewnością nasuwa wam się na myśl pytanie, czy jest on wymagany. Nie jesteśmy w stanie podać wam jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wymóg ten warunkowany jest kilkoma kluczowymi czynnikami. Jeżeli szukacie pracy sezonowej przy zbiorach owoców, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż zatrudnienie otrzymacie nawet bez umiejętności języków. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy mówimy o stanowiskach, które wymagają doświadczenia i specjalnych predyspozycji. Branża opiekuńcza jest świetnym tego przykładem. Profesjonalna opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać język niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym lub wykazywać chęć do dalszej nauki. Agencje pośredniczące często oferują bezpłatne kursy przygotowawcze, dzięki czemu przyszli pracownicy mogą rozpocząć naukę przed samym wyjazdem. Od czego zatem zacząć?
Kurs językowy online – szybki sposób na naukę języka
Nauka języka niemieckiego w początkowym stadium może nieść ze sobą sporo trudności. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest zapamiętać podstawowe słówka czy wyrażenia i wykorzystać je w praktyce. Oznacza to, że naukę języków warto rozpocząć z pomocą wykwalifikowanego nauczyciela. Jak już wspomnieliśmy, pośredniczące agencje pracy wręcz zachęcają do podnoszenia swoich kwalifikacji. Niemiecki dla opiekunek znajdziesz na stronie – https://laxocare.pl/nauka-jezyka-niemieckiego/. Możecie także skorzystać z oferty pobliskiej szkoły językowej. Dobrze byłoby przeprowadzić kilka spotkań twarzą w twarz, by porozmawiać z nauczycielem o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Jeśli wyjeżdżacie do pracy jako opiekunka osób starszych, wówczas będziecie mogli skupić się na kwestiach stricte branżowych i nabyć umiejętności niezbędne w przyszłym zawodzie. Kurs językowy może potrwać nawet kilka miesięcy. I choć jest droższym rozwiązaniem, pozwoli wam przełamać barierę językową i otworzyć się na nowe możliwości.
Nauka niemieckiego na własną rękę – czyli jak nauczyć się języka w domu?
Nauka języków obcych pod okiem nauczyciela to bez wątpienia najprostszy sposób, by nabyć niezbędne w pracy za granicą kompetencje. To jednak warto dodatkowo ćwiczyć samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Otóż ciekawym sposobem, by połączyć przyjemne z pożytecznym, jest nauka poprzez oglądanie filmów i seriali. Na początku dobrze byłoby włączyć znaną wam ekranizację i puścić ją z napisami po niemiecku. Nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę! W innym razie szybko zrazicie się do dalszego nauczania, a chyba nie o to wam chodzi. W trakcie oglądania wybranej produkcji należy notować kluczowe wyrażenia i powtarzać je. Wykorzystajcie do tego fiszki, które wystarczy rozwiesić w mieszkaniu i każdego dnia powtarzać nauczone dotąd słówka. Jeśli istnieje taka możliwość, możecie poprosić domownika o przećwiczenie tego, czego zdążyliście już się nauczyć. W nauce języków najważniejsza jest systematyczność i odpowiednie podejście. Pamiętajcie, że w praktyce inaczej wykorzystujemy zdobyte umiejętności, przez co wiele osób nie potrafi przełamać pewnej bariery.