Nowy defibrylator AED dołączył do kolekcji Uniwersytetu Zielonogórskiego, do użytku dla całej społeczności

Uniwersytet Zielonogórski jest coraz lepiej wyposażony w sprzęt ratujący życie – ostatnio do swoich zasobów wprowadził nowy defibrylator AED. To najnowszy dodatek do rosnącej kolekcji urządzeń medycznych tej uczelni, które są nieocenione w sytuacjach nagłego zatrzymania akcji serca. Łącznie liczba defibrylatorów na terenie uczelni wynosi teraz 21. Główne miejsca ich umiejscowienia to centrum miasta, m.in. przy budynku rektoratu oraz w pobliżu deptaku na alei Niepodległości. Urządzenia są ogólnodostępne i mogą być używane przez wszystkich.

Defibrylatory AED nie są obce mieszkańcom Zielonej Góry. Można je znaleźć w każdym pojeździe komunikacji miejskiej MZK w Zielonej Górze. Większość tych urządzeń jest umiejscowiona tuż za stanowiskiem kierowcy autobusu.

Rok 2018 był początkiem funkcjonowania defibrylatorów AED w autobusach MZK. Od tamtego czasu, dzięki nim udało się uratować trzy ludzkie życia. Jednym z takich bohaterów jest pan Michał, kierowca MZK. Pewnego dnia, podczas dojścia do piekarni, zauważył mężczyznę, który nagle stracił przytomność. Nie zwlekając, zatrzymał autobus i za pomocą defibrylatora udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy.