Krytyczna sytuacja na stacji Zielona Góra Główna: Zderzenie pociągu pasażerskiego z towarowym

Na stacji PKP Zielona Góra Główna w godzinach popołudniowych miało miejsce wydarzenie, które niemalże doprowadziło do kolizji między pociągiem pasażerskim a towarowym. Skomplikowana sytuacja związana była z manewrami lokomotyw PKP Intercity, gdzie niewiele zabrakło do poważnego zderzenia.

Kryzysowy incydent rozegrał się około godziny 15:30, kiedy to lokomotywa PKP Intercity kończąca trasę IC „Ukiel” z Olsztyna Głównego do Zielonej Góry Głównej, podczas jazdy manewrowej natknęła się na nieoczekiwany obszar torów. Na ten sam tor, na który zmierzała lokomotywa pasażerska, został skierowany pociąg towarowy.

Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP PLK, potwierdził zaistniałe zdarzenie w rozmowie z „Kolejowym Portalem” i zapowiedział, że do wyjaśnienia sytuacji powołana zostanie specjalna komisja. Przede wszystkim będzie ona dążyć do ustalenia powodów, dla których zarówno lokomotywa PKP Intercity, jak i pociąg towarowy znalazły się na tych samych torach.

Niebezpieczna sytuacja została ostatecznie zażegnana dzięki użyciu sygnału „RADIO-STOP” przez jednego z maszynistów. Z naszych informacji wynika, że obydwa pojazdy zdołały zatrzymać się na czas.

Całe zdarzenie spowodowało jednak zawieszenie ruchu pociągów w kierunku miasta Czerwińsk, co niewątpliwie miało wpływ na rozkłady jazdy oraz komfort podróżowania pasażerów.