Główna transformacja transportu publicznego w Zielonej Górze ku zasilaniu elektrycznemu

Z zaszczytem donosimy, że do końca bieżącego roku, Zielona Góra przechodzi na zieloną energię, przewidując, że ponad 80% floty autobusowej będzie napędzane elektrycznie. Dariusz Lesicki, Wiceprezydent miasta Zielona Góra, z dumą stwierdza, że nasze miasto planuje być jednym z nielicznych w Europie, które w całości opiera się na autobusach elektrycznych. Podejmowane działania składają się na wyjątkowy obraz i czynią nas wzorcem dla innych miast średniej wielkości.

Pożyteczne unijne fundusze pomogły nam sfinansować projekt „Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze”. Miasto otrzymało dofinansowanie w imponującej kwocie ponad 167 milionów złotych. Dodatkowo, 38,5 milionów złotych przekazano z budżetu miejskiego.

Na drodze do bezemisyjnej Zielonej Góry, zgłosiliśmy uczestnictwo w projekcie Unii Europejskiej dotyczącym transportu zeroemisyjnego. Z sukcesem uzyskaliśmy 85% dofinansowania, co pozwoliło nam wymienić 80% naszej floty autobusowej na pojazdy elektryczne. Nie tylko zakupiliśmy 47 autobusów za około 100 milionów złotych, ale również wybudowaliśmy nową zajezdnię, przebudowaliśmy centrum obsługi pasażerów i postawiliśmy 11 ładowarek dla autobusów w strategicznych miejscach – to wszystko podsumowuje Wiceprezydent Lesicki podczas rozmowy z Serwisem Samorządowym PAP. Kolejne 100 milionów złotych zostało przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury i modyfikację istniejących rozwiązań.