Finansowanie na budowę Obwodnicy Zachodniej w Zielonej Górze zatwierdzone

Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki, z radością przekazał we wtorkowy poranek informację o uzyskaniu potwierdzenia dofinansowania na realizację projektu Obwodnicy Zachodniej. Otrzymane pismo z Warszawy, a dokładniej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych działającego pod egidą departamentu projektów drogowych, utwierdziło w zapewnieniu wsparcia finansowego na poziomie 178 000 000 zł.

Korespondencja nadeszła z stolicy i natychmiast wywołała falę komentarzy. Nie da się ukryć, że jest to znakomita wiadomość dla miasta i jego mieszkańców, stąd entuzjastyczne pytanie Kubickiego: „Jak się nie cieszyć? No jak?” które pojawiło się na jego profilu społecznościowym.

Unijne dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę zachodniej obwodnicy Zielonej Góry. Projekt ten został zakwalifikowany jako część większego przedsięwzięcia – Odrzańskiego Układu Komunikacyjnego. Szczególne znaczenie ma fakt, że inwestycja została uznana za uprawnioną do wyboru w sposób niekonkurencyjny, co dodatkowo potwierdza jej priorytetowy charakter.

Aby przybliżyć szczegółowy przebieg planowanej inwestycji, warto dodać, że zachodnia obwodnica rozpocznie swój bieg tam, gdzie kończy się drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej – czyli przy ulicy Zbigniewa Herberta. Następnie połączy się z Trasą Północną i objedzie Przylep, Płoty oraz Czerwieńsk. Droga zaplanowana jest aż do mostu w Pomorsku, skąd poprowadzi do drogi S3 w pobliżu Sulechowa.