Emocjonalna premiera performansu Wypędzeni_Vertriebene w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze miała miejsce premiera poruszającego performansu pt. Wypędzeni_Vertriebene, przygotowanego przez Teatr Kropka Theatre. Opowieść ta, bazująca na trudnych doświadczeniach z przeszłości, wywołała silne emocje wśród publiczności. Osoby starsze pamiętają te wydarzenia z własnego życia, natomiast młodsze słyszały o nich od swoich dziadków.

Jolanta Juszkiewicz, reżyserka i aktorka występująca w spektaklu, celowo nadała tytuł w dwóch językach – polskim i niemieckim. Chciała w ten sposób podkreślić, że obie grupy ludzi doświadczyły podobnego cierpienia. Juszkiewicz przyznaje, że kiedy odwiedziła Zieloną Górę wcześniej, zainspirowała się wystawą poświęconą historii wypędzeń znajdującą się w muzeum. Postanowiła więc stworzyć projekt artystyczny dotykający tego tematu.

Nie spodziewała się jednak, że projekt ten nabierze takiego znaczenia dla niej samej. Jako osoba pochodząca z Kaszub, reżyserka miała świadomość problemów związanych z wypędzeniami, jednak nie były one częstym tematem rozmów w jej otoczeniu. Teraz, poprzez performans Wypędzeni_Vertriebene, pragnie ukazać, że wszyscy ludzie są równi i odczuwają takie same emocje, niezależnie od swojego pochodzenia.