Celebracje Winobrania: Msza święta ku czci winiarzy i gości

W południe ostatniej niedzieli, tętniąca życiem konkatedra stała się miejscem odprawienia uroczystej mszy świętej. Liturgia była dedykowana winiarzom, mieszkańcom miasta i wszystkim uczestnikom obchodów Winobrania. W trakcie nabożeństwa odbyła się również modlitwa do patrona winiarzy – świętego Urbana I, towarzysząca procesji z jego relikwiami.

Ks. kan. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Urbana w Zielonej Górze, podczas zgromadzenia przekazał zebranym swoje spostrzeżenia. „Pragniemy, aby radość z obecności mieszkańców i gości, wynikająca z wstawiennictwa świętego Urbana, nie opuszczała nas nie tylko dzisiaj
ani przez najbliższy tydzień, ale przez cały nadchodzący rok. Dobrze jest żyć w mieście, które ma za patrona takiego świętego” – mówił dostojny kapłan.

Uroczysta msza święta ku czci winiarzy, mieszkańców i gości Winobrania rozpoczęła się w niedzielę o godzinie 12:00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi. W trakcie homilii, ks. kan. Mirosław Donabidowicz nawiązał do święta wina i jego znaczenia dla społeczności.

„Obchodzimy Winobranie, co jest naszym nieodzownym prawem. Składamy podziękowania za zbiory i zanosimy modlitwy o odpowiednie wykorzystanie tych darów” – wyjaśnił proboszcz parafii pw. św. Urbana w Zielonej Górze. W swojej mowie, duchowny podkreślił kluczową rolę wina w historii ludzkości, jako elementu łączącego ludzi, ubogacającego celebrowane święta i przynoszącego radość.