Astronauta Sławosz Uznański z Zielonej Góry podsumowuje swoje przygotowania do misji kosmicznej

W Zielonej Górze, w ramach Parku Technologii Kosmicznych, odbyło się spotkanie prasowe ze Sławoszem Uznańskim. To on jest astronautą, który poleciał w przestrzeń kosmiczną w celu wykonywania swoich obowiązków. Jak podkreślił podczas konferencji, precyzyjne planowanie czasu jest kluczowe – każde pięć minut ma swoje znaczenie.

Sławosz Uznański rozpoczął przygotowania do swojej misji kosmicznej 1 września 2023 roku jako pracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wtedy to rozpoczęły się jego intensywne przygotowania obejmujące zarówno aspekty praktyczne i fizyczne, jak i teoretyczne. Jak sam przyznał, przed nim jeszcze wiele nauki i szkolenia.

W ciągu minionego miesiąca, astronauta przeszedł serię lotów treningowych mających na celu przyzwyczajenie organizmu do warunków panujących w stanie nieważkości. Przed Sławoszem Uznańskim kolejne etapy szkolenia, które odbędą się w różnych częściach świata – Europie, Japonii oraz USA. Będą one prowadzone we współpracy z NASA i firmą SpaceX. Jak przyznał, te nadchodzące etapy to dla niego źródło zarówno niepewności, jak i wielkiego entuzjazmu.

Uznański jest ekspertem w dziedzinie budowy i eksploatacji systemów kosmicznych. Ten urodzony 12 kwietnia, w Dzień Kosmonauty, astronauta, związał się z tematyką kosmosu dopiero po ukończeniu studiów i podczas pisania pracy doktorskiej.